کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

انجام کامپوزیت ونیر یکی از روشهای بی ضرر و کم عارضه است که تا پایان عمر فرد را همراهی می کند و به او در داشتن یک لبخند زیبا کمک می کند. تکنیک ونیر حاصل پیشرفت علم پزشکی و روشهای نوین دندانپزشکی است که در نتیجه ی افزایش دانش و تجربه پزشکان و محققین به دست آمده است و در نهایت بهترین مواد شناسایی و معرفی شدند. کامپوزیت ونیر را گاهی اوقات به عنوان “ارتودنسی فوری” می توان یاد کرد.

کامپوزیت های ونیر در جهت اصلاح طرح لبخند و فرم دندانها به کار می روند و آسان ترین مراحل درمان را در اختیار پزشک و بیمار قرار می دهند. یک لبخند زیبا از لحاظ زیبایی ، فرد را جذاب و موقعیت اجتماعی آن را بهبود می بخشد ، موفقیت بیشتری را نصیب فرد می کند و امید به زندگی را افزایش می دهد. در یک چهره دلنشین تناسب و هارمونی خاصی بین دندان ها و ظاهر کلی چهره باید وجود داشته باشد.

اجزای کامپوزیت از ترکیب ذرات فیلر به وجود آمده است و مقاومت بالایی دارد. کامپوزیت ونیر از ترکیبی خمیری مانند تشکیل شده که با امواج نوری با طول موج خاص سفت می شوند و در نهایت دندانپزشک زیبایی با کمک پولیش شکل مورد نیاز را ایجاد می کند و به فرد دندانی به زیبایی دندان طبیعی با ظاهری زیبا و عملکرد مناسب هدیه می دهد بدون اینکه خراش و زخمی در دهان ایجاد شده باشد.

از کامپوزیت ونیر برای ترمیم و پر کردن دندان های خالی نیز کمک می گیرند، به این صورت که دندان های آسیب دیده را با خمیر کامپوزیت پر می کنند و بعد با امواج نور به آن حالت مقاوم می دهند.

کامپوزیت-ونیر-1

ونیر پرسلن

ونیرهای پرسلن دوام و مقاومت بیشتری نسبت به ونیرهای کامپوزیتی دارند زیرا جنس آنها از سرامیک است ولی ایرادهایی هم دارند، ایراد اول اینکه دوره ی درمان در این روش طولانی است به این دلیل که دندانپزشک باید از دندانهای بیمار قالب تهیه کند بعد قالب را به لابراتوار بفرستد و ونیرهای مورد نظر طراحی شوند تا روی دندان بیمار قرار گیرند. ایراد دوم اینست که دندانها در این روش تراشیده می شوند و ایراد سوم هم از این قرار است که اگر ونیرهای پرسلن آسیب ببینند باید تعویض شوند و مانند ونیرهای کامپوزیت قابل ترمیم نیستند.

ونیر

ونیرها از مواد همرنگ دندان ساخته می شوند و هدف اصلی از ساختن آنها اصلاح رنگ دندانها، کاربرد زیبایی، رفع ایرادهای دندان و ترمیم موضعی دندانهاست.

ونیرها به دو صورت وجود دارند: 1- مستقیم (Direct) 2- غیر مستقیم (Indirect)، ونیرهای مستقیم را در یک جلسه داخل مطب استفاده می کنند و کاربرد اصلی آنها در اصلاح تعداد محدود از دندانهاست، همچنین وقتی که نیشال دندانها سالم باشد می توان با ونیر مسقیم اصلاحات را انجام داد. این پروسه زمان بر و نیازمند تجربه، مهارت و هنر دندانپزشک است.

کاربرد ونیرهای غیرمستقیم به خاطر حفظ بافت دندان، دوام بهتر، مقاومت بالاتر و زیبایی بیشتر وسیع تر است.

از دیگر کاربردهای ونیرها می توان به اصلاح تغییر رنگ دندان، لکه های رنگی موضعی، تغییر رنگهای آبی یا خاکستری، تغییر رنگ درونی و درمان دندان بیماران دیاسیتی است. از نکات قابل توجه در ونیر دندان ها این است که حتما به صورت دانه دانه و به نوبت انجام گیرد.

کامپوزیت-ونیر

موارد استفاده ونیر کامپوزیت

 • افرادی که دندانهای مرتب و ردیفی دارند ولی دندانهایشان باهم تناسب ابعادی ندارد و متفاوت بودن سایزهایشان موجبات به هم خوردن تعادل زیبایی می شود.
 • افرادی که میزان بهم ریختگی دندانهایشان کم است یا فقط چند تا از دندانهایشان مشکل دارد، توانایی درمان ارتودنسی را ندارند، شرایط سنی، شغلی، محدودیت زمان و یا امکان بازگشت دندان پس از درمان ارتودنسی باعث امتناع ورزیدن از انجام ارتودنسی شده است.
 • افرادی که به دلیل تیرگی رنگ دندانهایشان روشهای مختلفی من جمله بلیچینگ را امتحان کرده اند و نتیجه نگرفته اند می توانند از روش ونیر کامپوزیت استفاده کنند تا دندانها و لبخندی زیبا داشته باشند.

 روش کامپوزیت ونیر برای عموم افراد روشی مفید و پسندیده است علی الخصوص افرادی که با مشکلات زیر درگیرند:

 • دندانهایی که نامرتبند و روی یکدیگر قرار می گیرند.
 • دندانهایی که رنگ بدی دارند.
 • دندانهایی که لب پر و شکسته هستند.
 • دندانهایی که بیش از اندازه بلند، کوتاه و یا کوچک هستند.
 • گروهی از افراد دندانهای کوچکی دارند و به همین دلیل بین دندانهایشان فضاهای خالی مشاهده می شود که حتی گاهی این فاصله ها با درمان ارتودنسی نیز به آسانی اصلاح نمی شوند و گروهی دیگر از افراد نیز دچار این مشکل هستند که دندانهایشان به صورت نامناسب در فکشان جای گرفته است و در نتیجه منظره ی نازیبایی در چهره ی آنها ایجاد کرده است و فرد آمادگی درمان ارتودنسی را به هر دلیلی ندارد.
 • فضاهای خالی تیره ی بین دندانها که به علت تحلیل لثه ایجاد می شوند را می توان با ونیر رفع کرد و همچنین دندانهای کوچک را بزرگ و زیبا کرد تا دندانها رنگ، شکل و تقارن دلخواه را به دست آورند. یکی از بزرگترین کاربردهای ونیر در بیمارانی است که به علت افزایش سن دچار ساییدگی دندان شده اند.

رنگ کامپوزیت دندان

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان در نتیجه کار بسیار تأثیرگذار است و در این زمینه باید به راهنمایی های دندانپزشک زیبایی توجه کرد چرا که او تجربه ی زیادی دارد و می تواند به سرعت و با دقت درباره ی رنگ کامپوزیت دندان نظر دهد بنابراین تصمیم گیری نهایی را به او واگذار نمایید.

امروزه یکی از موارد پرکاربرد در دندانپزشکی زیبایی کامپوزیت است که از مواد پلاستیکی همرنگ دندان ساخته می شود و در رنگهای مختلف می شود از آن استفاده کرد. کامپوزیت های دندانی رنگهای متنوعی دارند که با نظر فرد و مشاوره با دندانپزشک زیبایی انتخاب می شوند. همیشه این نکته را مد نظر قرار می دهیم که رنگ انتخاب شده برای کامپوزیت باید طبیعی باشد مگر اینکه فرد مایل باشد رنگ کامپوزیت را طوری انتخاب کند که خیلی از دندانهای خودش سفیدتر باشد.

مراقبتهای بعد از ونیر کامپوزیت

 • اگر به فکر دوام دندانهایتان هستید به صورت منظم از مسواک استفاده کنید.
 • خوردن آجیل های سخت و شکستن پوست دانه هایی مانند بادام، پسته و … به لمینت ها صدمه وارد می کند و احتمال ساییدگی وجود دارد اگرچه کامپوزیتهای ونیر را می شود ترمیم کرد ولی لمینتهای سرامیکی و پرسلن باید تعویض شوند.
 • افرادی که روی دندانهایشان کامپوزیت ونیر استفاده کرده اند باید در هنگام مصرف هر گونه مواد خوراکی رنگ دار مانند قهوه، چای، نوشابه و … از مسواک یا نوشیدن یک لیوان آب کمک بگیرند چرا که کامپوزیت نیز همچون دندان طبیعی خاصیت رنگ پذیری دارد و اگر مراقبت ها را درست رعایت نکنید شاهد به وجود آمدن لکه های رنگی یا تغییر کلی رنگ خواهید بود.
 • استفاده از نخ دندان هم به اندازه استفاده مرتب از مسواک حائز اهمیت است.
 • چنانچه می خواهید همواره دندانهای سفید مثل روز اول داشته باشید هر چند وقت یکبار آنها را پولیش کنید زیرا با وجود رعایت تمامی مراقبتها باز هم تغییر رنگ به مرور زمان در تمامی دندانها اتفاق می افتد.
 • مراجعه سر تاریخ های مقرر به دندانپزشک نیز در جهت حفظ سلامت دندانها امری مهم است.

 

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

مقایسه کامپوزیت ونیر با لمینیت سرامیکی

 • یکی از سؤالاتی که مرتب برای افراد پیش می آید این است که باید بین کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی کدام را انتخاب کنند؟
 • دندانپزشکان زیبایی بسته به نوع مشکل فرد به برخی کامپوزیت ونیر را توصیه می کنند و به برخی دیگر لمینت سرامیک را پیشنهاد می کنند. اکر دندانها به شدت به زیبایی نیاز دارند مثلاً تغییر رنگ یا شکستگی شدید دارند از لمینت سرامیکی استفاده می کنند ولی در مواردی که شکستگی و تغییر رنگ جزئی است و با کوچکترین اصلاحات می توان به نتیجه رسید از کامپوزیت ونیر بهره می بریم.

عمر مفید کامپوزیت ونیر

 • کامپوزیت ونیر اگر درست انجام شده باشد و مواد مورد استفاده نیز از بهترین مواد باشند و صد البته بیمار نیز مراقبت های لازم را رعایت کند، یکی از باداوم ترین روشهای درمانی به شمار می آید. همچنین طول عمر کامپوزیت ونیر به عوامل متعددی مانند جنس دندان، رعایت بهداشت دندان و عادات غذایی بستگی دارد.

هزینه کامپوزیت و لمینت

میزان هزینه کامپوزیت، لمینت و ونیر سرامیک تحت تأثیر مواردی مانند روش درمانی انتخاب شده از طرف دندانپزشک، تجربه و مهارت او و میزان وخامت دندان قرار دارد.

عوامل مؤثر در هزینه کامپوزیت ونیر

 1. تعداد دندانهایی که نیاز به ترمیم دارند
 2. کیفیت مواد مورد استفاده (هرگز به خاطر هزینه پایین از مواد بی کیفیت استفاده نکنید زیرا به نتیجه مورد نظر نخواهید رسید و عمر این مواد خیلی کم است).
 3. تخصص، سابقه و تجربه دندانپزشک زیبایی

به طور کلی نمی توان گفت هزینه ی کامپوزیت ونیر دقیقا چه مقدار است، زیرا عوامل زیادی در تعیین قیمت تأثیرگذار هستند. بهترین روش برای مطلع شدن از هزینه کامپوزیت ونیر مراجعه به دندانپزشک زیبایی و مشاوره و طرح سؤالات در جلسه است که در پایان می توانید اطلاعات خود را در زمینه نتیجه و نوع ماده تکمیل نمایید.

کامپوزیت-ونیر-12

سؤالات رایج

 • برای لمینت دندان چند جلسه درمان کافی است؟

برای لمینت دندان در روش کامپوزیت ونیر یک جلسه درمان و برای لمینت سرامیکی 8 تا 10 روز زمان نیاز داریم.

 • در روش درمانی لمینت دندانهای اصلی و طبیعی صدمه می بینند؟

خیر، لمینت باعث پوسیدگی دندان نمی شود و بدون هیچگونه فاصله ای روی سطح نهایی دندان جای می گیرد و در واقع یکی از اجزای دندان به حساب می آید.

 • آیا لمینت دندان بر مقاومت آنها می افزاید؟

لمینت استحکام دندان را بالا می برد و علاوه بر درخشندگی و زیبایی کارآیی دندان را نیز افزایش می دهد ولی با این وجود دندانهای لمینت شده باید تحت مراقبت شدیدتری باشند و در آخر این نکته را همواره به خاطر داشته باشیم که لمینت دندان به معنای عدم مراقبت از آن نمی باشد.

 • آیا فرد بعد از لمینت کردن دندانها نیازی به جرم گیری دارد؟

بله، حتی دندانی که لمینت می شود نیز بعد از مدتی نیاز به جرم گیری دارد زیرا وقتی فرد غذاها و نوشیدنی های حاوی رنگدانه مصرف می کند این مواد رنگی روی بافت لمینت تأثیر می گذارند و رنگ دندانها را مانند دندانهای طبیعی تغییر می دهند همچنین برخی افراد به طور کامل بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند در نتیجه زودتر نیاز به جرم گیری پیدا می کنند.

نتیجه گیری

یکی از مواردی که باعث می شود افراد از لبخند زدن ترس داشته باشند و امتناع بورزند، بدرنگ بودن و شکستگی های دندانهای جلویی می باشد که در زیبایی دندانها تأثیر منفی دارد و افرادی که این معضلات را دارند سعی می کنند زیاد لبخند نزنند که ایرادهای دندانهایشان به چشم نیاید، امروزه با ابداع روشهای نوینی همچون کامپوزیت همرنگ دندان می توان به راحتی این ایرادها را برطرف کرد. اگر مایلید بهترین نتیجه را از خدمات دندانپزشکی به دست آورید در انتخاب دندانپزشک زیبایی خود، کیفیت و برند موادی که مورد استفاده قرار می گیرند بسیار دقت کنید.

برخی از خدمات دکتر پژمان ارجمند

ایمپلنت دندان

لمینت دندان

ارتودنسی دندان

کامپوزیت ونیر

راه های ارتباطی

22556267-22587503

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر پژمان ارجمند

 

 

پاسخ

پانزده − دوازده =