پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

همانطور که می دانید دندان های ما نقش های متعددی را ایفا می کنند که شاید مهمترین آنها این است که کمک به هضم غذا می کنند  زیرا با دندان ها غذا جویده می شود. اما وظیفه دیگر دندان ها کمک به صحبت کردن می باشد و در صورتی که دندان های سالمی داشته باشیم تکلم ما هم بهتر صورت خواهد گرفت.

اما دندان ها تاثیر بسیار زیادی هم در زیبایی چهره دارند و در صورت داشتن دندان هایی خراب و پوسیده لبخند زیبایی نخواهیم داشت. محیط دهان به دلیل وجود مواد غذایی و رطوبت مستعد حضور انواع میکروب هایی است که می توانند باعث پوسیدگی دندان ها شوند.

پوسیدگی-دندان

پوسیدگی-دندان

اما برای جلوگیری از پوسیدگی دندان باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟ چه عواملی باعث پوسیدگی دندان ها می شوند؟

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با عوامل ایجاد کننده پوسیدگی دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان آشنا کنیم.

دکتر ارجمند دندانپزشک زیبایی در تهران – فلوشیپ ایمپلنت – مسترشیپ زیبایی با تجربیاتی که در اختیار دارد می تواند از بهترین روش ها که متناسب با شرایط بیمار باشد بهترین مشاوره در زمینه دندانپزشکی به بیماران بدهد و لبخندی زیبا را به بیمار خود ارائه دهد . همچنین شما عزیزان می توانید با شماره های 22556267-22587503 جهت وقت دهی و مشاوره تماس حاصل نمائید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه فرمایید.

پیشگیری از پوسیدگی دندان ها

به منظور پیشگیری از پوسیدگی دندان ها نیاز است ابتدا بافت دندان ها را بشناسیم و هر چیزی که باعث صدمه به آنها می شود را شناسایی کنیم پس از آن مراقبت های لازم مانند استفاده مرتب از نخ دندان و مسواک را انجام دهیم.

همچنین نیاز است به طور مرتب حداقل سالی یک بار به دندانپزشکی مراجعه کنند تا چکاپ کامل انجام شود.تصویر برداری و رادیوگرافی دندان ها انجام شود تا نقاط پنهان دندان ها که می تواند دارای جرم باشند تشخیص داده شوند.

حتما نیاز است سالی دو بار جرمگیری دندان ها انجام شود حتی اگر بهداشت دندان ها را هم به طور کامل رعایت کرده باشید چون قسمت هایی از دندان غیرقابل دسترسی به وسیله نخ دندان و مسواک هستند و نیاز است این قسمت ها در جرمگیری تمیز شوند.

چه عواملی باعث پوسیدگی دندان ها می شوند؟

در حالت کلی 4 عامل در ایجاد پوسیدگی دندان ها نقش دارند که عبارتند از:

  • جنس و کیفیت دندان ها
  • مواد غذایی
  • میکروب ها
  • گذشت زمان

در صورتی که ماده غذایی بر روی دندان ها باقی بماند و میکروب هم درآنجا وجود داشته باشد تنها پس از 20 دقیقه این ماده غذایی تبدیل به اسید می شود. و دندان دچار پوسیدگی می شود بنابراین دندانپزشک زیبایی توصیه می کند پس از خوردن مواد غذایی حتما مسواک زده شود.

روش های درمانی برای پوسیدگی دندان ها چیست؟

در صورتی که دندان ها دچار پوسیدگی شدند روش های درمانی وجود دارد که شاید مهمترین آنها استفاده از ایمپلنت دندان باشد. در علم پزشکی دندان های شیری به دندان های نسل اول و دندان های دائمی به دندان های نسل دوم شهرت دارند. همچنین ایمپلنت ها به دندان های نسل سوم معروف هستند. در صورتی که فرد در اثر عواملی مانند پوسیدگی دندان ها، دندان خودش را از دست بدهد در حال حاضر بهترین راه جایگزینی آن ایمپلنت دندان می باشد.

نتیجه گیری

همانطور که بیان کردیم دندان ها به دلایل متفاوتی به خصوص به علت وجود میکروب ها و مواد غذایی دچار پوسیدگی می شوند. بنابراین برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها، رعایت بهداشت دندان ها و چکاپ سالیانه توسط دندانپزشک زیبایی حائز اهمیت می باشد.

پاسخ

شانزده + 1 =