مراحل لمینت دندان

مراحل لمینت دندان

لمینت دندان پوسته ای ظریف می باشد که همرنگ دندان است و بر روی سطح جلوی دندان چسبانیده می شود . در بسیاری از مواقع لمینت دندان به دو مرحله تقسیم می شود و اصولا بین یک جلسه تا دو هفته زمان نیاز است .

دکتر ارجمند دندانپزشک زیبایی – فلوشیپ ایمپلنت – مسترشیپ زیبایی با تجربیاتی که در اختیار دارد می تواند در رابطه با ارتودنسی بیمار بهترین مشاوره را در اختیار وی بگذارد و تمامی مراحل ارتودنسی را برای بیمار توضیح دهد و بهترین نوع ارتودنسی را متناسب با دندان های بیمار انتخاب و نصب کند . همچنین شما عزیزان می توانید با شماره های 22556267-22587503 جهت وقت دهی و مشاوره تماس حاصل نمائید.

اولین مرحله : تراش دادن دندان

بخاطر اینکه پوسته نازک ونیر به سطح دندان اضافه شود می بایستی با ضخامت آن مینای دندان تراشیده شود . دندانپزشک زیبایی در زمان تراش دادن تلاش می کند تا آنجایی که امکان دارد قسمت کمتری از مینای دندان را بردارد اگرچه دندان پوسیده شود می بایستی حتما نواحی پوسیده شده و آسیب دیده برداشته شود . به همین خاطر قسمت بیشتری از آن تراشیده می شود .

چه اندازه از مینا برداشته می شود

اندازه دقیق تر تراش دادن مینای دندان بستگی به هر مورد دارد و متفاوت می باشد اما به صورت کلی می توان گفت این اندازه با 0.5 تا 0.7 میلی متر خواهد بود که تقریبا معادل دو برابر ضخامت پوسته تخم مرغ می باشد .

در بیشتر مواقع امکان دارد دندانپزشک بخواهد قسمت بیشتری از دندان را تراش دهد . تراش خوردن قسمت بیشتری از دندان به دلایل زیر انجام می شود.

آماده کردن تهاجمی تر دندان به این معنا می باشد که احتمالا می بایستی از پوسته ای که دارای ضخامت بیشتری است جهت لمینت کردن دندان استفاده شود . دلیل آن امکان دارد متغیر شدن رنگ بیش از حد دندان و تلاش بیشتر برای  پوشیده شدن آن با ونیر باشد . ونیر معمولی امکان دارد تیره بودن دندان را تا اندازه ای نشان دهد . چون که ونیر نیمه شفاف تهیه می شود تا ظاهری کاملا مشابه دندان طبیعی داشته باشد . به همین خاطر نور از آن عبور می کند و از سطح تیره دندان بازتابیده می شود . از سمتی تراش خوردن زیاد دندان امکان دارد  موجب شود لایه عاج رویت شود که این مسئله موجب می شود نتیجه درمان ماندگاری کمی داشته باشد .

مراحل لمینت دندان

مراحل لمینت دندان

انتخاب رنگ

جهت انتخاب رنگ دندانپزشک از کاتالوگ یا راهنمای رنگ استفاده می کند و رنگی را که بیشترین هماهنگی را با دندان های طبیعی فرد دارد انتخاب می کند  . امکان دارد دندانپزشک زیبایی به این نتیجه برسد که قسمت های گوناگون ونیز احتیاج به رنگ هایی داشته باشد که تفاوت زیادی دارد .

نیز بعضی از قسمت های آن امکان دارد لازم باشد شفافیت بیشتر یا کمتری داشته باشد . در حالی که فرد دوست داشته باشد رنگ ونیر روشن تر و سفید تر باشد می بایستی دندان های خود را سفید کند و بعد لمینت دندان را انجام دهد چون که رنگ ونیر را نمی توان بعد از چسباندن به دندان تغییر داد .

سومین مرحله : قالب گیری از دندان

قالب گیری با دو روش مهم و اصلی انجام می شود

قالب گیری به وسیله خمیر

قالب گیری دیجیتالی

چهارمین مرحله : ونیر موقتی

در بعضی از مواقع به تقاضای بیمار یا تشخیص دندانپزشک زیبایی در مدتی که برای آماده شدن ونیر در لابراتور دندانپزشکی فرد منتظر می باشد ونیر موقتی برای وی استفاده می شود . اگرچه اندازه اندکی از دندان تراش خورده باشد احتیاجی به ونیر موقتی نمی باشد .

پنجمین مرحله : بررسی قبل از چسباندن لمینت

در این مرحله ونیر تهیه شده است و جهت استفاده آماده می باشد . دندانپزشک زیبایی در قدم اول ونیر موقتی را بر می دارد . ونیر موقتی به دندان نمی چسبد بلکه فقط به وسیله زواید پلاستیکی روی دندان قرار می گیرد به همین علت درآوردن آن آسان و راحت است .

ششمین مرحله : چسباندن لمینت

در قدم اول خمیر آزمایشی از سطح دندان ها و ونیر پاک می شود و بعد سطح دندان پولیش و تمیز می شود . برای اینکه ونیر به صورت محکم به دندان چسبانده شود از ژل منحصر به فردی برای اسید خراشی سطح دندان استفاده می شود که به مدت 15 الی 20 ثانیه بر روی دندان قرار می گیرد . بعد از اینکه ژل شست و شو داده شد دندان خشک می شود و یک لایه عامل باندینگ روی آن مالیده می شود . چسبی که رنگ آن در مرحله پیش تعیین شده است در سطح درونی ونیر مالیده می شود . ونیر روی سطح جلوی دندان قرار می گیرد . زمانی که وضعیت آن به صورت کامل درست شد لمینت چسبانده می شود .

برخی از خدمات دکتر پژمان ارجمند

ایمپلنت دندان

لمینت دندان

ارتودنسی دندان

کامپوزیت ونیر

راه های ارتباطی

22556267-22587503

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر پژمان ارجمند

 

 

پاسخ

14 + یک =