مراحل ارتودنسی

مراحل ارتودنسی

معمولا متخصص ارتودنسی دندان جلسه اول را به معاینات پزشکی و ارزیابی و بررسی مشکلات دندان های بیمار می پردازد .

دکتر ارجمند دندانپزشک زیبایی – فلوشیپ ایمپلنت – مسترشیپ زیبایی با تجربیاتی که در اختیار دارد می تواند در رابطه با ارتودنسی بیمار بهترین مشاوره را در اختیار وی بگذارد و تمامی مراحل ارتودنسی را برای بیمار توضیح دهد  و بهترین نوع ارتودنسی را متناسب با دندان های بیمار انتخاب و نصب کند . همچنین شما عزیزان می توانید با شماره های 22556267-22587503 جهت وقت دهی و مشاوره تماس حاصل نمائید.

نصب براکت ها بر روی دندان

اولین اقدامی که دندانپزشک پیش از نصب براکت ها انجام می دهد دندان ها را پالیش و خشک می کند و بعد اسید مخصوص را بر روی سطح دندان ها قرار می دهد تا موقعیت را جهت نصب براکت ها فراهم کند .

 

در برخی مواقع که برای چسباندن براکت ها از کامپوزیت نوری استفاده می شود نور پلاسما به اندازه زیادی روی براکت ها قرار می گیرد و بعد سیم قوسی از همه براکت ها می گذرد و کش های بسیار کوچک که حاوی طیف رنگ های بسیار زیادی می باشد بنابر نظر و انتخاب بیمار روی براکت های ارتودنسی دندان قرار می گیرد که موجب می شود بر دندان ها فشار اعمال شود .

 

طی کردن این مرحله ها امکان دارد موجب شود بیمار احساس اندکی درد کند و این درد امکان دارد به مدت چند روز وجود داشته باشد تا با گذشت زمان این درد کاهش پیدا کند . اما با داروهایی که پزشک تجویز می کند می توان از اندازه ی درد کم کرد .

تنظیم کردن براکت های ارتودنسی

در این مرحله فرد می بایست ماهی یک مرتبه به دندانپزشک خود مراجعه کند که اگرچه کش ها و یا سیم براکت ها احتیاجی به تعویض داشته باشد تعویض شوند .

تنظیم براکت های ارتودنسی

بعد از هر مرتبه که کش ها تنظیم و عوض می شوند امکان دارد در این مراحل هم فرد احساس درد داشته باشد .

مراحل ارتودنسی

مراحل ارتودنسی

دستگاه ارتودنسی ثابت

این دستگاه جهت درمان ناهنجاری های مشکل و بعد از رویش تمامی دندان های دائمی استفاده می شود . ارتودنسی دندان  ثابت در تمامی سنین انجام می شود و هیچ محدودیتی ندارد به همین خاطر توانسته است طرفداران زیادی را نسبت به ارتودنسی متحرک از آن خود کند . در ارتودنسی ثابت دندان های فرد به وسیله سیم ها و کش های به خصوصی حرکت می کند و دندان ها را در جایگاه اصلی خود قرار می دهد . دندان ها و ریشه ها در طی این مراحل هیچگونه صدمه ای نمی بینند .  بعد از اینکه براکت ها برداشته شوند انجام نکات بهداشتی بسیار برای فرد آسان می باشد .

دستگاه ارتودنسی متحرک

از این دستگاه برای کسانی که در رده سنی کمتر هستند که در سن بلوغ ناهنجاری های فکی دارند استفاده می شود .

اقدام نخست که در این مرحله انجام می شود از فک بالا و پایین قالب گیری می شود .

زمانی که می بایست جهت استفاده از ارتودنسی دندان متحرک اختصاص داده شود بستگی به سن بیمار دارد اما معمولا حدود 6 الی 1 سال می باشد.

مراحل ارتودنسی جهت برطرف کردن و درمان ناهنجاری های دندان ها

ناهنجاری های فک و صورت امکان دارد ارثی و یا به علت کشیدن پیش از موعد دندان شیری و یا به دلیل صدمه و تصادف باشد . در هر حال و به هر علتی که باشد این ناهنجاری ها را می توان در رده سنی پایین درمان کرد .

اگر اختلالاتی که با فک در کودکان  در ارتباط هستند را بتوان فقط با ارتودنسی دندان رفع کرد و نتیجه رضایت بخشی را دریافت کرد دیگر احتیاج نیست که جراحی فک انجام شود . جراحی فک در حالی که استفاده شود که ارتودنسی دندان نتواند مشکلاتی که با فک دهان کودک در ارتباط هستند را برطرف کند .

رفع کردن روابط بین دندان های فک بالا و ارتباط داشتن آن با دندان های فک پایین توسط جراحی انجام می شود . قسمتی از این اصلاح توسط ارتونسی پیش از انجام عمل جراحی فک و قسمت دیگری پس از جراحی فک صورت می گیرد  .

جراحی فک را می باست پس از 18 سالگی انجام داد در صورتی که رشد فک ها به شکل عادی توقف کرده باشند .

کمترین سن برای انجام این عمل جراحی 18 سالگی و بالاترین سن معمولا 40 تا 45 سالگی می باشد .

برخی از خدمات دکتر پژمان ارجمند

ایمپلنت دندان

لمینت دندان

ارتودنسی دندان

کامپوزیت ونیر

راه های ارتباطی

22556267-22587503

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر پژمان ارجمند

 

 

 

پاسخ

سه × سه =