لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

به لایه هایی از مواد گفته می شود که بر روی دندان های جلویی استفاده می شود در واقع از لایه هایی با مواد همرنگ که باعث زیبایی دندان های جلویی می شود.ساخت لمینت در داخل لابراتوار صورت می گیرد و ضخامت آن حدود 0.5 تا 0.6 mm است .

اگر می خواهید لبخند زیبایی داشته باشید راه حل های متفاوتی برای انجام این کار وجود دارد استفاده از لمینت دندانی راه حلی آسان است که می تواند دندان های شما را سفید ،روشن و صاف کند و باعث جذاب تر دندان و صورت شما شود لمینت دندان همانند چسباندن ناخن مصنوعی بر روی ناخن است و با توجه به دندان های شما گاهی نیاز است که دندان های شما تراش بخورد و سپس از لمینت دندان استفاده شود و این شما هستید که بر حسب سلیقه می توانید رنگ دندان هایتان را به خوبی انتخاب کنید نوعی از لمینت دندان سرامیکی است که به اصطلاح لمینت سرامیکی می گویند .

به طور کل لمینت دندان به گونه ای است که به صورت فیزیکی و مستقیم بر روی سطح دندان قرار می گیرد و موجب افزایش لبخند شما می شود. برای مراقبت از لمینت هایتان بسیار مهم است سلامت دندان را در نظر بگیرید و به گونه ای باشد که لثه های اطراف دندان را حفظ کنید و بهداشت را به خوبی رعایت کنید.

در ابتدا لازم است به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا معاینه های لازم انجام شود شما می توانید تقریبا هر نوع غذا را بدون آسیب رساندن به لمینت  خود بخورید. بهتر است به طور مرتب ازمسواک و نخ دندان برای تمیز کردن دندانهایتان استفاده کنید.
لمینیت برای زیباتر کردن دندان هایتان جلوی دندان های شما قرار می گیرد  بنابراین توصیه می شود از خوردن میوه های سخت و گاز زدن مواد خوراکی جلوگیری شود و میوه ها را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید و سپس بخورید.
نقص های کوچک را می توان با استفاده از لمینیت کامپوزیت پوشاند اما  اگر نقایص بیشتری وجود داشته باشد، باید از لمینت دندان استفاده کرد. همیشه لمینیت سرامیکی وکامپوزیت دندان برای زیبایی دندان و مقاوم بودن بهترین گزینه محسوب می شوند .

لمینیت-دندان-1

ماندگاری لمینت دندان
بهداشت دهان و انتخاب دندانپزشکی مناسب،می تواند بسیار در ماندگاری دندان ها تاثیر گذار باشد و هر چه قدر مراقب دندان ها و بهداشت دهان باشید می توانید ماندگاری بیشتری را مشاهده کنید. همراه با مراجعه منظم به دندانپزشکی  مسواک زدن معمولی و نخ ریسی مهمترین چیزی است که بیماران می توانند برای حفاظت از طول عمر لمینت انجام دهند. زمانی که ساختار دندان زیر حفره های آسیب دیده است، این می تواند به روکش آسیب برساند. در بسیاری از موارد، پس از حفاری تعمیر، دندان دیگر قادر به حمایت از یک روکش جدید نیست.

بهداشت دهان و دندان

مراقبت از دهان و دندان نیز مهم است زیرا به پیشگیری از بیماری لثه و از بین رفتن لثه می تواند ظاهر روکش ها را به خطر بیندازد اگر بافت از بین برود، لبه روکش قابل مشاهده خواهد شد و ممکن است نیاز به جایگزینی کامل و ترمیم باشد. بیماران باید در مورد مسواک زدن دقت لازم را داشته باشد زیرا می تواند سلامت لمینت را به خطر بیندازد.

اجتناب از عادت های نادرست

عادات مانند ناخن خوردن ، یخ جویدن و استفاده از دندان برای باز کردن بسته ها باعث آسیب به دندان ها می شود و منجر به ترک، تراشه، و فرسایش دندان می شود. اگرچه لمینت کاملا قوی است، اما دندان های طبیعی هم آنقدر محکم نیستند که در مقابل موارد گفته شده با دوام باشد بنابراین این عادات برای بیمارانی که لمینت دندان انجام داده اند زیان آورد است .

تشویق به  بهداشت دهان و دندان

 • بهداشت دهان و دندان انجام می شود
 • دارای لبخند طبیعی و زیبایی می شوند

توجه داشته باشید در مشاوره اولیه بهتر است بیمار از دندانپزشک خود در مورد بهترین روش و مراقبت های دندان از پزشک خود به خوبی اطلاعات لازم را بگیرد.

لیمیت-دندان-4
عوارض روکش های دندان

همان طور که می دانید هر اقدام زیبایی امکان دارد عوارض خاص خودش را داشته باشد برخی از خطرات مربوط به قرار دادن روکش های پرسلن وجود دارد. در بیشتر موارد این خطرات جزئی و بسیار نادر هستند که عبارتند از :

 • حساسیت دندان: به طور معمول اگر حساسیت بیش از 3 تا 6 ماه پس از قرار دادن روکش ها طول بکشد، این نشان دهنده یک مشکل اساسی در این روش است. به عنوان مثال، سیمان دندان ممکن است نشت یابد یا عصب ممکن است در هنگام قرار گرفتن در معرض آلودگی قرار گرفته باشد.
 • آسیب دندان : خطر کمی وجود دارد که در طول فرایند حذف مینای دندان پایه ممکن است آسیب ببیند. که منجر به حساسیت دندانی، ناراحتی در هنگام غذا خوردن یا در موارد شدیدتر، بروکسیسم و ​​درد فک می شود.
 • تعویض دندان : اگر چه مقاوت و استحکام دندان های لمینت شده بسیار است و در صورت عدم بهداشت و یا شکستگی باید تعویض شود
به حداقل رساندن خطرات

از آن جا که لمینت دندان یکی از موارد بسیار مفید و تاثیر گذار برای دندان ها محسوب می شود اما مواردی هست که امکان دارد برای دندان های لمینت شده ایجاد خطر کند و ما می توانیم با انجام یک سری دستورالعمل ها این خطرات را به حداقل برسانیم .

 • انتخاب یک دندانپزشک مناسب و خوب می تواند بسیار به شما کمک کند
 • در مورد سابقه ی بیماری که دارید با پزشکتان صحبت کنید و او را در جریان قرار دهید.

برای بیماران دچار مینای دندان ناکافی و یا افرادی که دچار تغییر دائمی ساختار دندان های خود می شوند، پیوند دندانی، که اغلب به عنوان ونیر های کامپوزیت شناخته می شود، ممکن است راه حل بهینه ای باشد یک دندانپزشک به هنگام انجام کامپوزیت ونیر رنگ دندان را به بیمار نشان می دهد تا با رنگ دندان بیمار مطابقت داشته باشد پیوند می تواند لاین های شدید، ترک ها، دندان های ناهموار، و شکاف بین دندان ها را اصلاح کند .

لمین-دندان-2

سفید کردن دندان

بیمارانی که به دنبال سفید کردن  رنگ دندان  خود هستند بهترین انتخاب استفاده از لمینت دندان است زیرا علاوه بر زیبایی دندان باعث بیشتر سفید شدن دندان می شود و به لبخند زیبایی خاصی می بخشد شما اگر برای سفید کردن دندان هایتان از ونیر استفاده کنید، سفیدی دندان هایتان طبیعی است ولی اگر به دنبال لبخند هالیوودی هستید بهترین انتخاب سفید کردن دندان به وسیله ی لمینت دندان است .

 مراقبت های بعد از لمینت دندان

 • بعد از انجام لمینت دندان امکان دارد شما به هنگام خورد مایعات گرم و سرد احساس درد کنید بهتر است نگران نباشید زیرا این مساله موقتی است .
 • بهداشت روزانه دندان مثل مسواک زدن روزانه انجام شود .
 • از مصرف مواد خوراکی رنگ دار مانند چای و قهوه و … خودداری شود زیرا مصرف این موارد به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان های لمینت می شود البته این مورد جای نگرانی ندارد و در صورت رنگ گرفتگی لمینت می توانید به دندانپزشک مراجعه و ترمیم کنید .
 • قروچه کردن دندان و جویدن ناخن از عادت های بدی است که امکان دارد افراد بعد از انجام لمینت باز هم انجام بدهند بهتر است بدانید این گونه عادات باعث آسیب رساندن به دندان ها می شود و طول عمر لمینت شما را کاهش می دهد .

چگونه طول عمر لمینت دندان هایمان را افزایش دهیم ؟

اگر تمایل دارید لمینت دندان هایتان با دوام تر باشد بهتر است به غذاهایی که مصرف می کنید بسیار توجه کنید.

 • از خوردن میوه های سفت و سخت و یا شکستن آجیل ،پسته با دندان هایتان خودداری کنید.در صورت رعایت نکردن امکان لب پریدگی و شکستگی وجود دارد .
 • استفاده از دهانشویه مناسب بسیار مهم است بهتر است برای انتخاب دهانشویه مناسب از پزشک خود کمک بگیرید .
 • استفاده از دخانیات و سیگار ممنوع است زیرا باعث تغییر رنگ دندان می شود .
 • اگر قصد جرم گیری دندان هایتان را دارید بهتر است این کار با حساسیت انجام شود تا آسیبی به دندان هایتان وارد نشود .
 • چک کردن دندان هایتان بسیار مهم و ضروری است بهتر است هر 6 ماه یکبار چکاب کلی انجام شود .

انواع لمینت دندان

لمینت دندان را می توان به دو گروه لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی تقسیم بندی کرد .

لمینت سرامیکی : لمینت سرامیکی از لحاظ هزینه ای گران تر است و دارای مقاومت بیشتری است و ظاهر زیبایی دارد .

لمینت کامپوزیتی :هزینه آن نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است اما دارای ثبات رنگ مناسبی است یکی از مزیت های این روش کم تراش خودن دندان است که علاوه بر زیبایی آسیب کمتری به دندان می رسد .

جایگزاری لمینت به جای ارتودنسی

بسیاری از افراد تصور می کنند که لمینت می تواند جایگزین مناسب برای ارتودنسی باشد باید گفت که این چنین نیست زیرا هنگامی که دندان ها نامرتب باشد نمی توان لمینت دندان انجام داد و حتماً باید در گام نخست ارتودنسی انجام شود اما در صورتی که مشکلات دندان کم تر باشد می توان از لمینت دندان استفاده کرد و از لحاظ مدت زمانی کمتر ،مناسب تر خواهد بود .

لمینیت-دندان-3

کاندید لمینت دندان

 • افرادی که از دندان های خود رضایت ندارند و دارای دندان های بهم ریخته هستند .
 • افرادی که علاوه بر به هم ریختگی دندان مشکلات درمانی هم دارند .
 • افرادی که به هم ریختگی دندان هایشان به گونه ای است که از صحبت کردن ،خندیدن در جمع خجالت می کشند .
 • افرادی که دارای فاصله ی دندانی بسیاری هستند و از این قضیه دارای مشکل هستند .
 • افرادی که جنس دندان هایشان به گونه ای است که به سرعت رنگ می گیرد .
 • در صورتی که فرد دندان هایش را با مواد سیاه پر کرده باشد و بخواهد ظاهری زیبا به دندان هایش بدهد .

همانطور که در بالا ذکر شد، بیماران باید دندان ها و لثه های سالم داشته باشند تا بتوانند برای لمینت دندان واجد شرایط باشند. بیماران با شرایطی مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه و عفونت کانال ریشه معمولا واجد شرایط نیستند. با این حال، پس از اینکه دندانپزشک موفق به درمان این مسائل شد، بیماران برای انجام عملیات لمینت آماده می شوند. افراد باید بدانند که انجام لمینت دندان یک روش دائمی است .

آیا برای انجام لمینت دندان نیاز به تراش دندان است ؟

بهتر است برای پاسخ به این سوال به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان های شما بررسی شود زیرا هر دندان بستگی به شکل و فرم دندان او دارد در برخی مواقع نیازی نیست که فرد دندان هایش تراش بخورد اما در برخی موارد دیگر شاید نیاز باشد که فرد دندان هایش تراش بخورد به طور کلی جای هیچ گونه نگرانی نیست زیرا در صورتی که لازم باشد تراش انجام شود این کار خیلی محافظه کارانه انجام می شود و حجم کمی از دندان تراشیده می شود .

 

بهترین دندانپزشک

یک دندانپزشک خوب باید در جلسه ی مشاوره بتواند به بیمار خود بهترین راهکار را ارائه دهد و رابطه ی دوستانه با بیمار خود برقرار کند تا بیمار بتواند به او اعتماد کند و در صورت هر گونه مشکل بتواند با پزشک خود درمیان بگذارد.

برخی از خدمات دکتر پژمان ارجمند

ایمپلنت دندان

لمینت دندان

ارتودنسی دندان

کامپوزیت ونیر

راه های ارتباطی

22556267-22587503

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر پژمان ارجمند

 

 

One thought on “لمینت دندان

 1. پوریا ابراهیمی - سپتامبر 2, 2018 در 10:55 ق.ظ

  سلام ببخشید من صورتم ضربه خورده می خواستم ببینم می تونم بیام دوباره لمینت و انجام بدم ؟ اخه لمینتم شکسته

  پاسخ

پاسخ

8 + هفده =