جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

به رسوباتی که روی دندان ها و لثه ها وجود دارند و به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان به وجود می آیند جرم گفته می شود . جرم دندان علاوه بر این که یکی از دلایل مهم بوی بد دهان می باشد می تواند عاملی خطرناک برای سلامت دندان ها باشد و نیز موجب تغییر رنگ دندان ها می شود . جرم دندان می تواند به پوسیدگی دندان و نیز بیماری های لثه منجر می شود . برخی از عوامل همچون استفاده بسیار قهوه – چای – استعمال دخانیات می توانند سرعت جرم گرفتن دندان را زیاد کنند .

یکی از مسائل مهمی که در جرم گیری دندان بسیار مهم است انتخاب دندانپزشک زیبایی می باشد . دکتر پژمان ارجمند مهارت فوق العاده ای در جرم گیری دندان دارد .  همچنین شما عزیزان می توانید با شماره های 22556267-22587503 جهت وقت دهی و مشاوره تماس حاصل نمائید.

جرم پلاک میکروبی یک لایه چسبناک و بدون رنگ از باکتری ها می باشد که به شکل یک رسوب نرم بر روی دندان ها جمع می شود و جرم همان پلاک میکروبی است که اگر یک الی دو روز کاملا روی دندان بماند و از بین نرود  می تواند با مواد معدنی در بزاق دهان ترکیب شود که به تدریج مواد معدنی در آن نفوذ می کند و سخت می شود و محکم به سطح دندان ها چسبیده می شود و در بالا و زیر لثه قرار می گیرد . جرم زیر لثه محکم روی سطح ریشه اتصال پیدا می کند و ر نگ آن قهوه ای تاسیاه یا سبز مایل به سیاه می باشد . جرم زیر لثه موجب بیماری های لثه – تحلیل استخوان نواحی ریشه و لق بودن دندان می شود . جرم بالای لثه اصولا سفید مایل به کرم تا زرد رنگ و برخی اوقات خاکستری می باشد و موجب جمع شدن پلاک باکتریال می باشد . به عملی که می تواند  جرم را از روی دندان بردارد جرم گیری دندان گفته می شود و در طول چندین جلسه انجام می شود و می بایستی بیمار در فاصله بین جلسات – بر اساس دستورات دندانپزشک عمل کند و رعایت نکات بهداشتی در این باره بسیار حائز اهمیت می باشد.

جرم گیری دندان چطور انجام می شود

جرم گیری دندان  با وسیله های دستی و ابزاری التراسونیک صورت می گیرد . در جرم گیری با وسلیه های دستی دندانپزشک به شکل دستی به وسیله جرمگیر دندان – پلاک های روی دندان را از بین می برد . این نوع جرمگیری برای کسانی که جرم دندان بسیاری ندارند مناسب می باشد . در جرم گیری به روش التراسونیک دندانپزشک با بهره گیری از یک دستگاه کوچک و سر فلزی آن پلاک ها را از سطح دندان و لثه جدا می کند در این روش برای شستسو جرم و سرد نگه داشتن سر دستگاه از اسپری آب استفاده می شود . بیمار در زمان جرم گیری هیچ گونه دردی را احساس نمی کند نوک قلم دستگاه جرم گیری باعث تراشیدن دندان نمی شود اما با لرزش و صدمه های بسیار کوچک جرم دندان از بین می رود .

مینای دندان یکی از مواد سخت در جهان می باشد که فقط الماس می تواند آن را بتراشد وسیله های جرم گیری از آلیاژی ساخته شده اند که نمی توانند مینای دندان را برداشته و به آن صدمه بزنند .

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان چه مزیت هایی دارد

پلاک های دندانی یا همان جرم های دندانی به علت رعایت نکردن بهداشت رخ می دهد و در زمان طولانی سلامت دندان را به خطر می اندازد . جمع شدن جرم دندان به تدریج به بافت های عمقی لثه نفوذ می کند و در آخر  باعث تحلیل لثه و از بین رفتن زیبایی دندان ها می شود . و در محیط دهان میکروارگانیسم ها گوناگونی وجود دارد که بعد از مصرف هر وعده غذایی همراه با مواد قندی و اسیدی که از تجزیه غذا به دست می آید روی سطوح دندان جمع می شود و موجب تشکیل لایه ای چسبنده و بی رنگی به نام پلاک میکروبی می شود که به آسانی و به وسیله مسواک و نخ دندان برداشته می شود . در حالی که پلاک میکروبی در دراز مدت روی سطح دندان باقی بماند تبدیل به لایه ای سخت با رنگ زرد قهوه ای به نام جرم دندانی می شود . جرم دندان به دلایل گوناگونی ایجاد می شود که رعایت بهداشت مناسب می توان از ایجاد آن جلوگیری کرد اما چون که به علت های گوناکونی ایجاد می شود حتما بایستی برداشته شود تا لثه ها حالت طبیعی و عادی و سالم به خود بگیرند .

برخی از خدمات دکتر پژمان ارجمند

ایمپلنت دندان

لمینت دندان

ارتودنسی دندان

کامپوزیت ونیر

راه های ارتباطی

22556267-22587503

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر پژمان ارجمند

 

پاسخ

پنج × 3 =