ایمپلنت

ایمپلنت

. امروزه افراد زیادی به دلیل از دست دادن دندان های خود دارای مشکلاتی می شوند. برای حل این مشکل می توان از ایمپلنت دندان استفاده کرد. ایمپلنت یک روش اصلاح طرح لبخند است. تعداد معدودی این عقیده را دارند که ایمپلنت دندان همان دندان مصنوعی است که البته این مورد اصلا درست نمی باشد. ایمپلنت دندان بسیاری از مشکلات افرادی که به دندانپزشک زیبایی برای اصلاح طرح لبخند مراجعه می کنند را حل می کند.

ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم است و این فلز با بدن انسان سازگاری بالا دارد. ایمپلنت  جایگزین خوبی به جای دندان های طبیعی است. زیرا می توان به هر تعداد و به صورت ثابت استفاده کرد.

ایمپلنت دندان با قرار دادن ایمپلنت در فک شروع می شود. این روش به هیچ عنوان عارضه ای را به همراه ندارد. ایمپلنت های دندان حکم دندان های دائمی را دارند و جایگزینی کامل به حساب می آیند و ساختاری مانند دندان از جمله ریشه و تاج دارند.

 ایمپلنت دندان چیست ؟

همانطور که گفته شده ایمیپلنت از جنس تیتانیوم است و با بدن انسان سازگار است. بعد از قرار دادن ایمپلنت ها در استخوان فک که توسط دندانپزشک زیبایی انجام می شود، سلول های استخوان ساز فک، شروع به ساختن استخوان کرده و ایمپلنت در فک ثابت می شود. به همین دلیل از مقاومت و استقامت بالایی برخوردار خواهد بود. جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک حدود 3 تا 4 ماه طول می کشد. بعد از آن که این فرآیند تکمیل شد، تاج و روکش برای دندان ها ساخته می شود و بر روی پایه ایمپلنت قرار داده می شود.

فاصله بیمن دندان و یا از دست دادن دندان ها می تواند باعث کاهش اعتماد نفس در افراد شود که با ایمپلنت دندان می توان روحیه را در این افراد افزایش داد.  برای انجام ایمپلنت حتما باید افراد به سن بلوغ رسیده باشند. البته بهترین سن برای ایمپلنت در خانم ها از  15سال و در آقایان از  18سال به بالا می باشد.

ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت  انواع متفاوتی دارد و این که کدام نوع از ایمپلنت برای فرد مورد استفاده قرار گیرد، بستیگ به شرایط بیمار و نظر دندانپزشک زیبایی دارد. البته به دلیل تنوع در ایمپلنت همیشه این سوال برای بیمار پیش می آَید که کدام نوع از ایمپلنت برای درمان بهتر است؟ لازم به ذکر است که همه ایمپلنت ها خوب هستند. آن چیز که باید مد نظر قرار گیرد مهارت و توانایی دندانپزشک زیبایی است.

   ایمپلنت دندان جلو

در هنگام ایمپلنت دندان جلو و برای پرکردن فضای بین دندان ها نیازی به تراشیدن و یا آسیب زدن به دندان های مجاور نیست.همچنین به دلیل آن که در مناطق بی دندان این کار انجام می شود، از تحلیل رفتن و خرابی لثه های جلوگیری می کند.

در روش های قبلی برای دندان هایی که از دست داده می شد، دندان مصنوعی یا پروتز متحرک ساخته می شد و این پروتز ها را به عنوان یک قالب دور دندان و یا به صورت منطقه ای قرار می دادند. در این روش با لاغر و چاق شدن فرد این قالب ها که بر روی لثه فرد قرار می گرفت باعث اذیت شدن فرد می شد. ولی در این روش به دلیل جاگذاری ایمپلنت در استخوان فک، هیچ عارضه ای برای فرد به همراه ندارد.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان مزایای زیادی دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

 • راحتی در استفاده
 • مقاومت بالای ایمپلنت ها
 • کاربردی بودن ایمپلنت ها
 • بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی با ایمپلنت ها
 • زیبایی فوق العاده ودر عین حال طبیعی
 • رضایت بالای بیمار
 • دائمی بودن

با درمان به روش ایمپلنت و جاگذاری دندان های از دست داده می توان بهداشت دهان و دندان ها را به راحتی رعایت کرد و با رعایت آن ها دیگر نگران خراب شدن لثه و دندان های دیگر نخواهید بود.

پایه ایمپلنت حکم ریشه ی دندان را دارد و با قرار گیری در استخوان فک، مقاومت بالایی را به دست می آورد. همچنین پایه ایمپلنت و استخوان فک با پوشش دهی یکدیگر از تحلیل رفتن استخوان فک و یا شل شدن پایه جلوگیری می شود.

طول عمر ایمپلنت

از جمله سوالات یکه زا دندانپزشک زیبایی پرسیده می شود مزان مقاومت، دوام و طول عمر ایمپلنت دندان است. در ادامه به این سوال پاسخ داده می شود.

ایمپلنت طول عمر و دوام بسیار بالایی دارد و از این بابت می توان اطمینان خاطر داد که با رعایت تمام توصیه های دندانپزشک زیبایی می توان از داشتن این دندان لذت برد.

برای نگهداری و حفظ ایمپلنت دندان باید چند نکته را ذکر کرد

1-        موقعیت ایمپلنت دندان و شرایط نگهداری و حفظ بهداشت دهان و دندان مهم است.

2-        این که ایمپلنت دندان بر روی استخوان فک قرار داده شده و یا از استخوان پیوندی استفاده شده است.

3-        فرد سیگار مصرف می کند یا خیر.

در صورتی که به موارد بالا توجه کرد و توصیه های مربوط به هر کدام را درست و به موقع انجام داد از اصلاح طرح لبخند و ایمپلنت کردن دندان خود، اطمینان خاطر و اعتماد به نفس پیدا خواهد کرد.

ایمپلنت در استخوان فک خود فرد تا 9 درصد و در استخوان پیوندی فم تا 90 درصد موفقی آمیز است به شرطی که مراقبت های بعد از ایمپلنت کاملا انجام شود.

توصیه می شود برای افزایش طول عمر ایمپلنت چند اقدام زیر را انجام داده و جدی بگیرید.

 • حفظ بهداشت دهان ودندان (مسواک زدن، نخ دندان، استفاده از دهانشویه)
 • ارزیابی منظم بالینی
 • رادیوگرافی دندان ها توسط دندانپزشک زیبایی
 • چکاپ دوره ای دندان ها

مراحل انجام ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان مانند هر جراحی دیگر دارای شرایط خاصی است. برای انجام ایمپلنت بر روی فرد باید تحت بی حسی موضعی قرار گیرد تا بتوان ایمپلنت را انجام داد. باید بی حسی از طرف بیمار تایید شود تا بتوان به جراحی ادامه داد. سپس برای جاگذاری پایه های ایمپلنت در فک ایتخوان اقدام می شود. این جاگذاری با توجه به نظر یبمار و رو شهای درمانی که دندانپزشک زیبایی در نظر گرفته است، انجام می شود. باید قبل از انجام این کار سلامت استخوان فک تایید شده باشد. بعد از قرار دادن ایمپلنت دندان در لثه به زمانی حدود 12 تا 24 هفته بسته به شرایط بیمار، نیاز است تا اسمپلنت ها در استخوان فک ثابت شوند.

پس از گذشت هفته های مذکور و معاینه دندانپزشک، پایه های ایمپلنت باید به دلیل رشد سلول های استخوان در جای خود ثابت شده و مقاومت داشته باشند. بعد از معاینه پزشک و تایید صحت مقاومت، زمان ساختن پایه پروتز اصلی می رسد. بعد از طراحی موقت و قرار دادن روی پایه ها امکان صحبت کردن و جویدن برای فرد به طور موقت ایجاد می شود.

بعد از آن قالبگیری از ایمپلنت ها شروع می شود. این مرحله خیلی حساس است و دارای ریسک بالایی است. در این مرحله بیمار باید به دندانپزشک کمک کرده و تمام دستورات او را انجام دهد.

مراقبتهای بعد از ایمپلنت دندان

 • به مدت یک روز بعد از ایمپلنت کردن دندان از مسواک زدن بپرهیزید
 • تا 8 ساعت بعد از جراحی دهان را شستشو ندهید.
 • از روز بعد از جراحی، از دهانشویه برای شستشوی دهان خود استفاده کنید. این کار را در روز 3 بار انجام دهید.
 • بعد از انجام جراحی به دلیل بی حس بودن دهان تان از خوردن خوراکی، غذا و نوشیدنی های داغ اجتناب کنید.
 • به دلیل بی حس بودن دهان، مراقب جویده شدن گونه ها، لب و زبان خود باشید.
 • بعد از جراحی از مواد غذایی استفاده کنید که نیاز به جویده شدن نداشته باشد.
 • افراد یکه دندان های ایمپلنت شده دارند باید از کشیدن سیگار، خوردن موادغذایی با رنگ دانه های زیاد، خوردن چای و قهوه به میزان زیاد اجتناب کنند.
 • برای آن که نتیجه جراحی ایمپلنت دندان نتیجه بخش باشد، فرد باید از کشیدن سیگار، مواد مخدر و مصرف مشروبات الکلی به طور کلی دوری کنید.

شرایط استفاده از ایمپلنت برای افزایش طول عمر

 • سه هفته اول با دندان ایمپلنت شده نجوید

جراحی ایمپلنت دندان مانند مابقی جراحی ها، برش و اقداماتی دارد. البته امروزه با افزایش علم در دندانپزشکی میزان این برش ها کمتر شده است و از روش های بسیار سریع و آسان استفاده می شود.

در صورتی که جراحی ایمپلنت دندان به صورت مرحلی انجام شده باشد، نیاز به مراقبت های بیشتری بوده و به مدت 3 هفته بعد از انجام جراحی، از جویدن غذا با دندان های ایمپلنت شده باید اجتناب کرد.

 • عفونت

به دلیل اینکه لازم است که پایه های ایمپلنت داخل استخوان قرار گیرد، لازم است تا دهان و دندان ها از نظر عفونت و بیماری توسط دندانپزشک زیبایی بررسی شود و بعد از درمان کامل پوسیدگی و خرابی دندان و یا عفونت های داخلی دهان، می توان اقدام به قرار دادن ایمپلنت کرد.

بعد از جاگذاری ایمپلنت در استخوان فک باید مراقب عفونت های بعد از جراحی بود. البته دندانپزشک زیبایی در تمام مراحل خود بهداشت را رعایت کرده و دهان را شستشو می دهد. فرد باید بعد از جراحی تمام مراقبت های لازم را جهت پیشگیری از عفونت انجام دهد. از جمله این موارد شستشوی مداوم دهان با دهانشویه ، استفاده از سواب های پنبه ای آغشته به کلرهگزیدین ، تجویز دندانپزشک برای استفاده از آنتی بیوتیک ها و یا استفاده از مسواک های بسیار نرم که باعث خونریزی دندان ها نشود، می باشد.

ایمپلنت دندان را مسواک بزنید

بعد از کشیده شدن بخیه ها توسط دندانپزشک زیبایی، باید دندان ها توسط فرد مسواک زده شود. روند مشواک زدن باید 3 بار در روز باشد و برای حفظ بیشتر بهداشت دهان می توان از دهان شویه، آب معمولی و یا سرم فیزیولوژی بعد از هر وعده غذایی استفاده کرد. با انجام این کار بافت هایی که باعث جمع شدن میکروب ها در دهان شده اند ازبین خواهند رفت.

 حفظ بهداشت دهان

به دلیل انجام کاراهای مخصوص دندان مانند پرکردن، یا استفاده از پروتز متحرک و یا ثابت دندان، فرم دندان ها امکان ماندن غذا و یا مواد غذایی در بین دندان ها و یا در کنار لثه ها باعث تحریک شدن لثه و ایجاد عفونت می شود. برای جلوگیری از این روند کافی است تا از نخ دندان استفاده کنید و به دقت دندان ها را مسواک بزنید.

مراجعه به دندانپزشک

هر 6 ماه یکبار برای و یا یه صورت دوره ای و مرتب به دنداپزشک مراجعه کنید تا به بررسی کامل ایمپلنت دندان و بیماری های احتمالی ایجاد شده در دهان بپردازند. با این کار درصد ایجاد عفونت در دهان و استخوان فک به صورت چشم گیری کاهش می یابد.

 تمیز کردن بین ایمپلنت ها با اشیای نوک تیز ممنوع

برای تمیز کردن بین ایمپلنت ها از نخ دندان، مسواک ویا دهان شویه استفاده کنید. استفاده از خلال دندان و یا وسایل نوک تیز و فلزی باعث از بین رفتن بافت نرم اطراف ایمپلنت می شود.

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندان انواع متفاوتی دارد و بسته به موقعیت و روش استفاده تقسیم بندی می شوند.

ایمپلنت ساب پریواستیل

این ایمپلنت دارای داربستی از جنس فلز است که بر روی استخوان قرار داده می شود و لثه آن ها را پوشش می دهد.در این روش تنها پست ها که وظیفه نگهداری دندان را دارند از لثه بیرون می مانند. ایمپلنت ساب پریواستیل برای جراحی های یک مرحله ای مورد استفاده قرار می گیرد. این روش برای افرادی که ارتفاع استخوانی کافی ندارد، قابل استفاده است.

ایمپلنت اندواستیل

این نوع از ایمپلنت به داخل استخوان فرو رفته و به استخوان فک متصل می شود.

ایمپلنت ساب پریواستیل برای جراحی های دو مرحله ای ایمپلنمت دندان استفاده می شود و جایگزین خوبی به جای بریچینگ و یا دندان مصنوعی است.

ایمپلنت-اندواستیل

ایمپلنت دندان دو مرحله ای

اکثر جراحی های ایمپلنت دندان دو مرحله ای است. در این روش در مرحله اول پایه ایمپلنت در داخل لثه و در استخوان فک گذاشته می شود و بعد از 3 الی 4 ماه، تاج دندان بر روی پایه قرار داده می شود. در این نوع از جراحی باید زمان بین دو مرحله جراحی ماقبت بخیه ها و زخم های به وجوآمده بود تا عفونت نکند.

 ایمپلنت تک مرحله ای

در روش ایمپلنت تک مرحله ای یک قطعه بلند تر در درون لثه و استخوان فک قرار می گیرد. سپس بعد از گذراندن دوره درمان، بدون انجام جراحی و باز کردن زخم ایمپلنت جای گذاری می شود.

برخی از خدمات دکتر پژمان ارجمند

ایمپلنت دندان

لمینت دندان

ارتودنسی دندان

کامپوزیت ونیر

راه های ارتباطی

22556267-22587503

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر پژمان ارجمند

 

 

One thought on “ایمپلنت

 1. علی رضامنش - سپتامبر 2, 2018 در 10:52 ق.ظ

  سلام ببخشید اقای دکتر ماندگاری لمینت دندان چه قدره ؟ ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ

پاسخ

یک × پنج =