ایمپلنت دندان

خوشبختانه در عصر امروز ایمپلنت دندان روشی است که می تواند به راحتی مشکل بی دندان بودن افراد را برطرف کند از دست دادن و نبودن یک یا چند دندان مشکلی می باشد که برای بیشتر افراد اتفاق می افتد و این مسئله ای بسیار رنج آور و غیر قابل تحمل می باشد .اما به دلایل گوناگون امکان روبرو شدن با مشکل بی دندانی وجود دارد مشکلی که در گذشته تنها با دندان مصنوعی قابل حل می بود و راه حل دیگری برای این مشکل وجود نداشت . این دندان ها به علت اینکه فرم و ظاهر دیگری که داشت بیمار کاملا از آن ناراضی بود .

ایمپلنت

ایمپلنت دندان پایه هایی از جنس تیتانیوم خالص می باشند که داخل استخوان فک قرار داده می شود و به عنوان ریشه دندان برای نگهداری روکش هایی که جایگزین تاج دندان می باشند استفاده می شود . این ریشه های مصنوعی بعد از اینکه در استخوان محکم می شوند دندان های جدید بر روی این ریشه ها نصب می شود و این دندان ها به طور کامل از هر لحاظی مشابه دندان های طبیعی می باشند .

ایمپلنتولوژی روشی است که طبق آخرین تحقیقات و تکنولوژی روز دنیا می باشد . قرار گرفتن ایمپلنت دندان در فک درمانی می باشد که بسیار آسان می باشد و هیچگونه عوارضی و ناراحتی را برای بیمار به وجود نمی آورد . ایمپلنت دندان همان وظیفه دندان های اصلی را به صورت مادام العمر برای بیمار انجام می دهد . از بین روش های گوناگون که جهت جایگزین کردن ریشه دندان استفاده می شود ایمپلنت دندان جایگزینی مناسب و کامل به حساب می آید چون هم دارای ریشه و هم تاج دندان می باشد.

دکتر پژمان ارجمند دندانپزشک ،  فلوشیپ ایمپلنت ، مسترشیپ زیبایی تخصص ویژه و منحصر به فردی در مبحث و کاشت ایمپلنت دندان دارد و می تواند ایمپلنت دندان را به نحو احسنی انجام دهد . همچنین ایشان جهت ایمپلنت دندان جلسات مشاوره ای را برای بیماران خود برگزار می کند و در ارتباط با کاشت ایمپلنت دندان و نحوه روش آن اطلاعاتی را در اختیار بیماران قرار می دهد .شما می توانید با شماره های 22556267-22587503 جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی تماس حاصل نمائید .
کاربرد ایمپلنت
فاصله های بین دندانی جلو را پر می کند .
هنگامی که یک یا بیشتر از یک دندان از انتهای هر قوس دندانی از بین رفته باشد و فقط یک طرف دندان طبیعی باشد .
هنگامی که تمام دندان های یک یا هر دو فک از بین رفته باشند .
ایمپلنت

ایمپلنت

مزیت های ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان جایگزین خوبی برای کسانی می باشد که شرایط ذیل را دارند :

برای افرادی که با وجود دندان های مصنوعی متحرک نمی توانند عمل جویدن را انجام دهند .

افرادی که دندان های خود را از دست داده اند و مایل به دندان مصنوعی متحرک نیستند .

افرادی که نیاز به بریج دارند ولی نمی خواهند دندان های سالم مجاور جای خالی دندان از دست رفته شان صدمه ببیند یا تراشیده شوند .

افرادی که مایل به داشتن دندان هایی با مشابهت بسیار نزدیک به دندان های طبیعی دارند

کاندیدای مناسب جهت ایمپلنت دندان

برخی افراد به طوری استخوان فک خود را از دست داده اند که فقط با  ایمپلنت دندان می توانند درمان شوند . اما قبل از آن باید استخوان به طریقه های خاصی تا اندازه کافی بازسازی شود و مراقبت های ویژه ای را در خصوص ایمپلنت و لثه های اطراف آن ها شامل مسواک زدن به صورت روزانه و استفاده از نخ دندان نیاز می باشد . اما در افر ادی که می خواهند ایمپلنت را انجام دهند باید از سلامت دهان و دندان برخوردار باشند .

انواع گوناگون ایمپلنت دندان

ایمپلنت را بر طبق معیارها و ویژگی های گوناگونی تقسیم بندی کرده اند که براساس شکل – موقعیت – و روش بکارگیری به چهار گروه اصلی ایمپلنت ها تقسیم شده اند که عبارتند از :

Subperiosteal : ایمپلنت بالای استخوان فک زیر بافت لثه قرار می گیرد و از تیتانیوم ساخته شده است و جز درمان ایمپلنت یک مرحله ای محسوب می شود . نوع ساب پریواستیل بیشتر برای کسانی که دارای دندان مصنوعی هستند و ارتفاع استخوانی کمتری دارند برای ثابت محکم کردن دندان مصنوعی منظور می گردد .

Transosteal : از این نوع ایمپلنت بیشتر برای فک پایین استفاده می شود که بین استخوان فک – لثه قرار می گیرد .
Endosteal داخل فک قرار می گیرد . در روش دو مرحله ای بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد . این ایمپلنت از جنس فلز یا فلز پوشش داده شده با سرامیک متشکل شده است .

ایمپلنت دندان  اندواستیل دارای انواع رزوه دار – تیغه ای و پیچ طور می باشد که کاربردهای بسیاری برای اینکه جایگزین دندان مصنوعی شوند دارند .

Intramucosal

مینی ایمپلنت ها یکی از انواع این قطعات هستند که قطر آن کمتر از 3 میلیمتر است و هنگامی که پهنای استخوان به میزان کافی نباشد مینی ایمپلنت انجام می شود . بر طبق روش کاشت دندان سه روش کاشت استفاده می شود . روش ایمپلنت یک مرحله ای – دو مرحله ای و فوری . در روش یک مرحله ای بعد از مدتی روکش بر روی ایمپلنتی که قبلا گذاشته شده قرار می گیرد . در روش فوری بعد از کاشت قطعه روکش روی آن قرار می گیرد .

اگر همه دندان های پایین صدمه دیده باشد امکان دارد دو تا شش ایمپلنت دندان برای حمایت دندان مصنوعی استفاده می شوند که این ایمپلنت ها موجب ثبات دندان مصنوعی می شوند . روش پانچ روشی به روز و جدید برای کاشت ایمپلنت می باشد.

هزینه کاشت ایمپلنت بستگی به روش مورد استفاده جراحی و نیز نوع مواد مصرفی دارد .

اگر ایمپلنت دندان را دندانپزشک متخصص با تجربه برای بیمار انجام دهد عمر ایمپلنت نامحدود می شود  و ماندگاری بسیار بالایی دارد و می تواند به خوبی جایگزین مناسبی برای دندان های طبیعی باشد .

عوامل زیادی بر ماندگاری دندان ها موثر است که شامل موارد ذیل می باشد :

  • رعایت نکات بهداشتی – روش نگهداری ایمپلنت به وسیله خود شخص
  • نوع ایمپلنتی که مورد استفاده قرار می گیرد .
  • سلامت عمومی بدن بیمار
  • تجربه و مهارت کافی دندانپزشک

پوکی استخوان موجب کم شدن موفقیت ایمپلنت دندانی می شود به همین دلیل درمان پوکی استخوان بر ماندگاری و دوام ایمپلنت تاثیرات بسزایی می گذارد .

در مجموع کسانی که نمی توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند شامل شرایط ذیل می باشند :

کسانی که بسیار جوان هستند که فک آن ها به اندازه کافی رشد نکرده است .

بانوان باردار

افرادی که از الکل استفاده می کنند و اعتیاد دارند .

افرادی که دارای بیماری های مزمن مانند دیابت و هموفیلی هستند .

چه مراقبت هایی باید پس از ایمپلنت دندان انجام شود  

بعد از ایمپلنت دندان به مدت یک روز نباید در نواحی مورد نظر که جراحی در آن صورت گرفته است مسواک شود .

  • به مدت 8 ساعت پس از کاشت ایمپلنت دندان نبایست فرد دهان خود را شستشو دهد .
  • توصیه می شود روز پس از جراحی به وسیله دهان شویه شستشو انجام شود .
  • استفاده از مایعات پس از جراحی بلامانع می باشد . اما در ارتباط با مواد غذایی باید توجه کرد که بی حسی تاثیرات خود را از دست داده است .
  • ایمپلنت دندان همچون دندان طبیعی احتیاج به مراقبت هایی دارد چون پلاکت های میکروبی موجب می شود لثه دچار عفونت شود . به همین دلیل توصیه می شود از برس های بی دندانی – نخ دندان – مسواک و خمیر دندان هایی که مخصوص ایمپلنت می باشد استفاده شود .
  • به مدت سه روز از استعمال دخانیات جدا خودداری شود و نوشیدن قهوه و چای در این سه روز توصیه نمی شود .
  • قابل ذکر است استفاده از دخانیات – مواد مخدر – و مشروبات الکلی موجب کاهش ماندگاری ایمپلنت می شوند .

برخی از خدمات دکتر پژمان ارجمند

ایمپلنت دندان

لمینت دندان

ارتودنسی دندان

کامپوزیت ونیر

راه های ارتباطی

22556267-22587503

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر پژمان ارجمند

 

 

پاسخ

پنج × 3 =