ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

ظاهر نامناسب و عدم یکنواختی دندان ها از جمله مسائلی است که ذهن بسیاری از اشخاص را درگیر کرده است. همچنین دندان های نامناسب مشکلات زیادی در پی دارند که مهمترین آن ها مشکلات روحی و روانی و عدم اعتماد به نفس خود شخص است. چراکه ظاهر نامناسب دندان ها، شخص را از خنده زیبا محروم می دارد و باعث می شود که فرد همیشه خنده خود را پنهان دارد و از خندیدن خودداری کند. ظاهر نامناسب دندان ها باعث مشکلات گفتاری در نطق حروف می شود. همچنین تراکم دندان ها باعث پوسیدگی زود هنگام آن ها خواهد شد. در برخی مواقع ظاهر نامناسب باعث می شود تا فک ها به شکل صحیح روی هم بسته نشود و اختلالات فکی ایجاد می کنند. استفاده از ارتودنسی باعث می شود برگرداندن دندان ها به وضعیت صحیحشان و از بین بردن عیب دندان ها می شود.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی یکی از شاخه های دنداپزشکی است که هدف آن برطرف کردن عیب دندان ها و برگرداندن دندان ها به مکان اصلی و کیپ کردن دو فک بصورت صحیح است. از جمله عیب هایی که از ارتودنسی استفاده می شود عبارتند از:

  • خارج بودن یک یا چند دندان از ردیف طبیعی دندان در فک پایین یا بالا
  • بزرگ یا کوچک بودن سایز دندان نسبت با سایر دندان ها، بطوریکه دندان با بقیه دندان ها همگونی نداشته باشد.
  • وجود فاصله بین دندان ها به دلیل بیماری های وراثتی
  • مشکلات فک بالا یا فک پایین و عدم متناسب بودن سایز آنها با یکدیگر. ممکن است در برخی افراد سایز فک بالا بزرگتر از فک پایین بوده و یا برعکس که این امر باعث می شود فک ها بصورت درست روی هم بسته نشود. بسته نشدن صحیح فک ها می تواند باعث مشکلات گفتاری در نطق حروف و مشکلات جویدن غذا و مشکلات گوارشی شود.

اصلاح کردن عیوب ذکر شده به عهده ارتودنسی دندان می باشد، بطوریکه ارتودنسی وظیفه دارد با استفاده از سیم های مناسب، دندان ها را به صف طبیعی خود بازگرداند. این سیم ها با فشار وارد کردن به دندان، آن ها را موضع اصلی خود باز می گردانند.

بازگشتن دندان ها به موضع اصلی باعث می شود که استخوان فک ها نیز ظاهر طبیعی پیدا کرده و مشکلات بیمار برطرف شود.

ارتودنسی

تاریخچه ارتودنسی

تاریخچه ارتودنسی به هزاران سال پیش، و به زمان مصر باستان باز می گردد. بطوریکه باستان شناسان روی دندان های مومیایی ها تکه هایی از آهن یافتند. همچنین روی دندان رومی ها همان سیم های آهنینی که مصری ها استفاده می کردند یافت شد.

از همان موقع ارتودنسی انتشار یافت، تا وقتی که دانشمند فرانسوی به نام بیر فورچارد در ابتدای قرن هجدهم کتاب کاملی در مورد ارتودنسی تالیف نمود.

وی در این روش از سیم ها و گره های آهنین استفاده کرد و این اساس و پایه مطالعه سایر دانشمندان در این زمینه را فراهم نمود.

بهترین زمان انجام ارتودنسی

بهترین زمان انجام ارتودنسی در پایان هفت سالگی است زیرا در این مدت دندان ها کامل شکل گرفته و ساختار کامل فک انجام شده است. لذا بهترین زمان درمان بیماری های دندانی و فکی ما بین هفت تا چهارده سالگی می باشد، که در این مدت بیمار ناگزیر باید به دندان پزشک مراجعه نماید، زیرا بسیاری از مشکلات دندان و فک با استفاده از ارتودنسی قابل رفع نمی باشند و حتما به دندانپزشک نیاز است.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی ها بسته به موارد زیر با یکدیگر متفاوت هستند:

  • تشخیص بیماری و عیب های دندان و فک
  • ماده ای ارتودنسی از آن تشکیل می شود.
  • شکل ظاهری ارتودنسی
  • شکل و ظاهر دهان بیمار
  • هزینه ارتودنسی

ارتودنسی سنتی یا ارتودنسی آلیاژی

این نوع ارتودنسی در افراد بالغ که از تراکم دندان رنج می برند استفاده می شود. این ارتودنسی از آلیاژی مقاوم (گره ها) ساخته شده که روی دندان ها به منظور ترمیم عیب ها با استفاده از مواد چسبنده تثبیت می شود. این گره ها با استفاده از یک سیم آلیاژی باریک به یکدیگر متصل می شوند. این نوع ارتودنسی بسیار کم هزینه و ارزان است و مناسب برای همه افراد می باشد.  ممکن است در ابتدا بیمار کمی احساس درد و ناراحتی کند اما با مرور زمان درد ناشی از ارتودنسی بسیار کاهش یافته و از بین می رود. همچنین فرد فشار بسیار کمتری از آنچه که در حقیقت گره ها به دندان وارد می کنند را احساس می نماید.

ارتودنسی-1

ارتودنسی سرامیکی

با گذشت زمان کم کم مردم به فکر زیبایی بیشتر لبخند خود اندیشیدند، همچنین با پیشرفت علم و تکنولوژی یک نوع ارتودنسی سبک تر بوجود آمد. این ارتودنسی بسیار سبک بوده و بیمار فشار بسیار کمی را احساس می کند، این فشار بسیار کمتر از فشاری است که حقیقتاً بر دندان ها وارد می شود.

این نوع ارتودنسی مناسب اشخاصی است که به زیبایی خود بسیار اهمیت می دهند، چرا که سیم این ارتودنسی بسیار باریکتر و ظریفتر است. این نوع ارتودنسی از سرامیک همرنگ دندان های بیمار و با کیفیت بسیار عالی ساخته شده است. سرامیک همرنگ دندان های خود بیمار باعث می شود که شخص لبخند زیبا و جذابی داشته باشد. البته ناگفته نماند که هزینه آن نسبت به ارتودنسی سنتی یا معمولی بالاتر است.

این ارتودنسی نیز در اشخاصی که از تراکم دندان و کوچکی فک رنج می برند استفاده می شود. ارتودنسی سرامیکی با فشار وارد کردن بر دندان باعث می شود که دندان در محل طبیعی خود قرار گرفته و فک نیز به حالت طبیعی باز گردد. آلیاژی که در این نوع ارتودنسی استفاده شده از نوع بسیار مرغوب و با کیفیت است. انجام ارتودنسی سرامیکی به دندانپزشک ماهر و زبر دستی نیاز دارد تا با جا انداختن زیبا و صحیح ارتودنسی دندان ها را به حالت طبیعی بازگرداند. شایان ذکر است که در استفاده از این نوع ارتودنسی نیاز به کشیدن هیچ دندانی نمی باشد.

 ارتودنسی شفاف

این نوع ارتودنسی مناسب کودکان، نوجوانان، و اشخاصی که از بیماری های دهانی رنج می برند نمی باشد. این ارتودنسی شفاف بوده و نسبت به ارتودنسی های سابق بسیار زیباتر و ظریف تر می باشد. این نوع ارتودنسی شبیه دندان مصنوعی است که شخص آن را در دهان می گذارد. با گذاشتن قالب شکل و حجم دندان های وی مشخص شده و این نوع ارتودنسی بنا به شکل و قالب دندان های شخص انجام می گیرد.

برخی از خدمات دکتر پژمان ارجمند

ایمپلنت دندان

لمینت دندان

ارتودنسی دندان

کامپوزیت ونیر

راه های ارتباطی

22556267-22587503

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر پژمان ارجمند

 

 

پاسخ

یک × چهار =