ارتودنسی دندان کودکان

ارتودنسی دندان کودکان

ارتودنسی دندان چیست؟

لبخندی زیبا به داشتن دندان هایی مرتب و سفید وابسته است به همین دلیل بسیاری از افرادی که دندان هایی نامرتب دارند از کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند تا با روش های مناسب دندان های خود را مرتب کنند. در حال حاضر بهترین روش  برای مرتب و یکدست شدن دندان ها ارتودنسی دندان می باشد.

ارتودنسی دندان رابطه ای مناسب بین دندان ها و فک برقرار می کند و باعث می شود دندان ها به منظم روی هم قرار گیرند و فاصله زیاد بین دندان ها را از بین می برد. این روش به دلیل نیاز به تخصص بالا حتما باید تحت نظر یک دندانپزشک زیبایی حاذق و باتجربه انجام شود.

ارتودنسی-دندان-کودکان

ارتودنسی-دندان-کودکان

ارتودنسی دندان کودکان

روند ارتودنسی دندان کودکان بستگی به سن کودک دارد. در صورتی که کودک زیر 7 سال باشد که دندانهای دائمی شروع به رویش می کنند و کودک تنها دندان های شیری دارد کمتر انجام می شود مگر اینکه موارد خاصی باشد که عبارتند از:

  • باریک بودن فک بالا
  • وجود سندروهای خاص در کودک
  • وجود ناهماهنگی هایی که باعث شود کودک فک خود را در وضعیت و موقعیت نامناسبی ببندد و مشکل در غذا خوردن داشته باشد. همچنین این ناهماهنگی ها می تواند منجر شود تا فک رشد مناسبی نداشته باشد.

پس از سن 7 سالگی که دندانهای دائمی کودک شروع به رشد می کنند و دوره دندانی مختلط (وجود دندانهای شیری و دائمی همزمان با هم در دهان)  است معمولا درمان ارتودنسی در کودکان بیشتر انجام می شود که در این دوران بیشتر از ارتودنسی متحرک استفاده می شود.

دکتر ارجمند دندانپزشک زیبایی در تهران – فلوشیپ ایمپلنت – مسترشیپ زیبایی با تجربیاتی که در اختیار دارد می تواند از بهترین روش ها که متناسب با شرایط بیمار باشد بهترین مشاوره در زمینه دندانپزشکی به بیماران بدهد و لبخندی زیبا را به بیمار خود ارائه دهد . همچنین شما عزیزان می توانید با شماره های 22556267-22587503 جهت وقت دهی و مشاوره تماس حاصل نمائید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه فرمایید.

از نظر پزشکی بهترین سن برای ارتودنسی دندان در سنین 12 تا 15 سالگی می باشد زیرا در این سنین دندان های دائمی رشد کرده اند و استخوان های فک نرم تر هستند  ولی با بالا رفتن سن ارتودنسی سخت تر می شود و روش درمان هم تغییر می کند.

همچنین در صورتی که مشکلات اسکلتی در ساختار دهان کودک وجود داشته باشد از ابزارها و پلاک هایی بر روی دندان های کودک استفاده می شود که این پلاک ها کمک می کنند تا این مشکلات اسکلتی تا حدی برطرف شوند.

برخی از پلاک های متحرک هم هستند که برای برطرف شدن نامرتبی دندان های دائمی که به تازگی رشد کرده اند کارایی دارند و به طور موقت در دهان قرار داده می شوند.

لازم به ذکر است که معمولا کمتر از ارتودنسی ثابت در سنین کودکی استفاده می شود مگر اینکه موارد خاصی باشد که مطابق نظر دندانپزشک زیبایی  تشخیص داده می شود.

نتیجه گیری

ارتودنسی دندان کودکان می تواند منجر به مرتب شدن دندان ها شود و در صورتی که در سن مناسب انجام شود بسیار بهتر از سنین بالاست زیرا در سنین پایین استخوان ها نرم تر هستند و ارتودنسی هم راحت تر انجام می شود. همچنین در ارتودنسی دندان کودکان معمولا از ارتودنسی متحرک استفاده می شود.

تعدادی از خدمات دکتر ارجمند دندانپزشک زیبایی خوب در تهران به این شرح هستند:

ایمپلنت دندان

بلیچینگ دندان

کامپوزیت دندان

ارتودنسی دندان

لمینت دندان

پاسخ

چهار × سه =