ارتودنسی در سنین بالا

ارتودنسی در سنین بالا

آیا در سنین بالا می توان دندان را ارتودنسی کرد ؟

ما باید در نظر داشته باشیم که ارتودنسی در دو غالب صورت می گیرد ارتودنسی برای ردیف کردن دندان ها یا رفع ناهنجاری های فکی.

ارتودنسی در حوزه دندانپزشکی خدماتی بسیار مهم است و باید با دقت بسیاری انجام شود . اگر دندانپزشکی تجربه کافی را نداشته باشد می تواند سبب شود هنگام ارتودنسی  ، دندان صدمه ببیند . به همین علت می بایستی دندانپزشک مربوطه تمامی تجربیات کافی را داشته باشد . دکتر پژمان ارجمند دندانپزشک زیبایی خوب در تهران می تواند ارتودنسی را به بهترین صورت انجام دهد.

باورهای ناردست ارتودنسی در جامعه 

اگر ما دو غالب ارتودنسی را در نظر بگیریم پاسخ به سوال  بالا بسیار آسان تر می شود و در واقع از یک سری از سوء برداشت ها که در جامعه رایج است خواهیم کاست .یکی از باورهای نادرستی که در جامعه وجود دارد این است که ارتودنسی از سن نوجوانی به بعد امکان پذیر نیست یا اگر هم که هست بسیار سخت و غیر ممکن است .

ارتودنسی-1

ارتودنسی

در واقع این گونه نیست امروزه با پیشرفت هایی که در روش ها وابزار های درمانی مناسب انجام می شود ، تقریباً می توان گفت که ارتودنسی محدودیت سنی ندارد اما تفاوت هایی در میزان پیچیدگی درمان قطعاً وجود دارد به گونه ای که اگر ما بخواهیم ردیف کردن دندان ها را انجام دهیم طبیعتاً در سنین نوجوانی و پایین تر به دلیل که متابولیسم بیمار بالا تر است و استخوان ها نرم تر هستند ارتودنسی راحت تر است و حرکت دندان ها بهتر صورت می گیرد اما در سنین بالاتر از میانسالی با عدم درمان ارتودنسی و ردیف کردن دندان ها  مواجه خواهیم شد به شرط این که دندان ها از لحاظ بهداشت دندانی و لثه ای در وضعیت مناسبی باشند درمان انجام می شود.

ارتودنسی در ناهنجاری های فکی به چه صورت خواهد بود ؟

در ناهنجاری های فکی یک مقدار قضیه متفاوت است ما برای درمان ناهنجاری های فکی در قالب ارتودنسی با محدودیت سنی بیشتری نسبت به نامرتب بودن دندان ها  روبه رو هستیم به گونه ای که می گوییم مثلاً در دختر خانم ها تا 12 سالگی و پسرها تا 13 سالگی می توانند برای درمان ناهنجاری های فکی اقدام کنند و بهتر است بگوییم تقریباً یک تا 2 سال قبل از بلوغ جنسی صورت بگیرد در صورتی که اگر سن بالاتر از بلوغ جنسی برود احتمال این که ما نتوانیم مشکل را به تنهایی با ارتودنسی حل کنیم وجود دارد هر چند که در مورد ناهنجاری های فکی هم ما دسته بندی های مختلفی داریم .به طور کل تنها مواردی که کار مقداری دشوار تر می شود و نیاز همزمان با ارتودنسی و جراحی فک دارد ، ناهنجاری های متوسط یا شدیدی است که معمولاً بیشتر در بزرگسالان روی می دهد. و طبیعتاً در این موارد به دلیل این که رشدی وجود ندارد واگر بیمار هم نسبت به صورتش حساس باشد و بخواهد مشکل ریشه ای حل شود آن زمان ما برای درمان ارتودنسی همراه با جراحی فک انجام می هیم .

برخی از خدمات دکتر پژمان ارجمند

ایمپلنت دندان

لمینت دندان

ارتودنسی دندان

کامپوزیت ونیر

راه های ارتباطی

22556267-22587503

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر پژمان ارجمند

پاسخ

7 − 1 =